Zamyšlení nad situací v oboru (autor pan kolega Vošvrda)

Vážení kolegové vodaři ,

nedalo mi , abych nezareagoval na současný šum ohledně cen silovky od EONu.

  Z pohledu hodně shora se trochu pozastavím , proč má být vlastně informace o nabídnuté ceně informací skrytou. Ač si myslím , že obchodní tajemství , kdo jsme součástí prodávaného balíku energie pod názvem Cech ,všichni dodržujeme.

Problém zřejmě vznikne tehdy ,když se někdo , kdo není součástí balíku dozví , že má cenu nižší a zavolá na EON , že chce tuto cenu také.To odpovídám panu řediteli Doubkovi , jak se to na EONu dozví.

Nicméně se vracím k tomu utajení. Je přece přirozené , že když máme od roku 2006 liberalizovaný trh s energiemi , tak že vzniknou miliony různých dohod a smluv, mezi dodavateli a odběrateli a není se důvod divit , že každá může mít podmínky nastaveny jinak.

Obchodní politika EONu byla přece nastavena od začátku motivačně ve smyslu ,že čím větší balík tím více peněz. Byla to volba managementu EONu a tato dala částečně vzniknou uskupení lidí , které je dnes cechem .

To , že se snažime skrývat jeden před druhým obsahy smluv je přirozenou součástí dnešního života , kdy možnost vydělat oproti druhému je dána právě nedostatkem informací těch ostatních. Není na tom nic k divení , žijeme v tom každý den , každý z nás.Na druhou stranu svoboda je právě v tom , že se můžeme rozhodnout pro něco jiného než ostatní a nikomu do toho nic není , jak jsem se rozhodl.

Všichni máme stejné možnosti , pokud máme přístup ke stejným informacím a potom je to jen věcí svobodného rozhodnutí a také schopností.

Potíž nastane tehdy , pokud se najdou tací , kteří se rozhodli jinak a závidí ta jiná rozhodnutí druhým. 

Abych uklidnil všechny co se snaží získat co nejlepší cenu silové energie , tak situace je v porovnatelných nabídkách obchodníků v této době rozdílná v řádu jednotek haléřů .

Je zajímavé si všimnout , že daleko větší cca desetinásobně větší vliv na cenu každého z nás mají dotační ceny , tedy zelený bonus pro různé lokality dle datumu obnovy či výstavby .  Nad tímto se ale nikdo nepozastavuje.

Nezlobte se , ale chováme se jako sedlák , kterému utekli krávy a on řekne to nevadí , mám ještě slepice. Tímto chci jen připomenout , že je mnoho lokalit , které pracují naprosto nelogicky za daleko nižší cenu než na stejné vodě sousední elektrárna s naprosto stejnými parametry účinnosti atd. Je to absurdní stav , který se tu nesmyslně vybudoval v letech nedávno minulých a znamená prosazování politiky podpory výstavby a né existence těchto zařízení , což také kromě jiného způsobilo vznik tisíců předotovaných FVE. Pokud by bylo vše dáno jako podpora provozu ekonomicky smysluplných zdrojů , jako jsou MVE , pak by k ničemu takovému nikdy nedošlo.

Myslím si , že by toto měla být cesta kam tlačit legislativu při dalším pokusu státu stávajícím MVE bonusy odebrat. To je ale z jiného soudku.Úřady si neuvědomují , že dobře nastavený bonus je vlastně kompenzací mezi reálnou výrobní cenou el.energie a fiktivní či spekulativní tržní cenou , která je podstatně nižší z důvodu přebytku tohoto produktu , ale s tím , že za tuto cenu se prostě vyrobit nedá.

Mince má vždy více stran než jednu.

 

Děkuji .

Zdraví Vošvrda

 

 

 

 

 

  

 


Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>