MVE – reálné dopady provozu z pohledu ochrany životního prostředí

Vážení kolegové,

Provozovatelé výroben MVE se podobně jako ostatní výrobci OZE potýkají s negativními hodnoceními vlivu jednotlivých typů OZE na přírodu a krajinu, do které jsou instalovány. Výhrady ekologických a zájmových spolků, bohužel tendenční, bývají potom také častou komplikací v povolovacích procesech a odráží se také v pohledu státních orgánů v jejich přístupu k oboru jako takovému.

Provozovatelé MVE jsou konfrontováni s vyhrocenými, často ne zcela odborně položenými, názory na jejich škodlivý vliv na životní prostředí, kdy tyto negativní vlivy údajně převažují nad přínosy. S ohledem na skutečnost, že tento tradiční zdroj vodní energie je v našich zemích využíván po dlouhá desetiletí, máme za to, že existuje dostatečná zkušenost i s dopady jeho provozu na říční prostředí, floru a faunu. Tato zkušenost, podle našich znalostí, nepotvrzuje aktuálně presentované výhrady vůči MVE, jejich provozu a budovaní nových, pro které stále i u nás existuje stále dostatečný potenciál.

Abychom získali objektivní podklady o reálných dopadech provozu MVE na přírodu a krajinu, požádali jsme ČIŽP o zpracování přehledu evidovaných případů, kdy v souvislosti s provozem MVE došlo k ohrožení životního prostředí. Z obdržené statistiky je prokazatelné, že provoz MVE má z pohledu ohrožení životního prostředí zanedbatelný vliv. V pravém sloupci je uvedený přehled z pohledu porušení Vodního zákona (254/2001 Sb.), kdy jde o prohřešky v dodržování Vodoprávních povolení a Manipulačních řádů, tedy pochybení, které neohrožují životní prostředí. V levém sloupci uvedené údaje, se týkají kontrol z pohledu Zákona o ochraně přírody a krajiny (114/1992 Sb.), tedy podstatný údaj vypovídající o vlivu MVE. Rádi bychom, aby i tyto údaje byly presentovány ve spojením s oborem MVE, resp. docházelo k vyvažování a objektivizaci hodnocení MVE ve vztahu k ochraně přírody a krajiny.

 Připojena zpráva ČIŽP :

priloha_1497962316_0_Sdělení o poskytnutí požadovaných informací_MVE

priloha_1497962316_1_příloha – požadované informace

 S pozdravem

Miroslav Tůma

člen vedení Cechu MVE

 

Statistika :

V České republice se nachází 1 467 malých vodních elektráren připojených do elektrické sítě. Jde o výrobny obnovitelné elektrické energie z vody na řekách a potocích s instalovaným výkonem nižším než 10 megawatt. (Aktualizováno 3. 4. 2025, dle vyjádření Ministerstva životního prostředí).

K roku 1930  bylo na území tehdejší České republiky evidováno téměř 13 tisíc výroben využívajících vodní energii, jako jsou vodní elektrárny, mlýny, pily a továrny. V roce 1944 pokrývaly malé vodní elektrárny v Československu 16,1 % celkové výroby elektřiny.


Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>