Vánoční a novoroční přání

Vážení kolegové, provozovatelé malých vodních elektráren, členové Cechu.

 

Blíží se konec roku 2016. Roku pohnutého, pro náš obor napínavého a pro mnohé z nás i dost nešťastného. Nyní to vypadá tak, že se nakonec vše v dobré obrací – i když

Na začátku tohoto roku to bylo vše podstatně horší. Za námi byl na většině míst nejsušší rok, který jsme na svých elektrárnách jako provozovatelé zažili. A před námi byl nejistý proces notifikace zákonů o podpoře našeho provozu. V běhu byl docela nepřátelský a nepochopitelný postup ERÚ, který měl za následek neproplácení podpory pro rekonstruované elektrárny připojené mezi 2. říjnem 2013 a koncem roku 2015 a neproplácení podpory pro nové elektrárny připravené k připojení v roce 2016. Těch špatných zpráv bylo více, ale tohle bylo nejhorší. Tak jak rok ubíhal a přísliby notifikační se odsouvaly a znovuobnovení výplat pro rekonstruované bylo stále v nedohlednu, bylo vlastně pořád hůř. A navíc léto a začátek podzimu hrozil ještě větším suchem, než bylo to loňské.

Pak se to začalo obracet. V Bruselu se podařilo dosáhnout alespoň nějakého vyjádření, i když na poslední chvíli s nepříjemnými dodatky o kontrolách „překompenzace“. ERÚ vypsal podporu pro připojené v roce 2016 a tak OTE začal vyplácet podporu i rekonstruovaným elektrárnám, i když zatím jen v nižších bonusech 2016 a bez doplacení dluhu za tento rok. No a nyní v prosinci zareagoval ERÚ na notifikaci a vypsal podporu pro ten největší díl fungujících MVE, i když zprvu to vypadalo, že bez podpory budou pro změnu ty starší MVE, připojené před rokem 2006. Už i to je na dobré cestě a opravené cenové rozhodnutí je v připomínkovém řízení. Vláda konečně schválila návrh změny zákona o POZE a tak se senátním návrhem paní senátorky Seitlové budou v parlamentu dvě možné cesty, jak napravit nespravedlnost pro výše zmíněné rekonstruované mezi 2013 a 2015 a doplatit jim podporu dlužnou za rok 2016, dluh vyplývající z použití nižší podpory a nadále jim poskytovat podporu, která jim podle zákona patří. I když to zatím schváleno není, jsme na cestě k nápravě a už docela daleko.

Na příští rok toho k vyřešení zbývá docela dost (všechna ta „i když“), ale už to není tak zoufalé, jako tomu bylo v létě.

Jo a taky na podzim významně sprchlo – tak ať nám to vydrží!

Hezké vánoce i celý rok 2017.

Ing. Vladimír Zachoval, předseda


Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>