Přímá dodávka elektřiny z MVE

Dobrý den

mohu někoho z Vás požádat o názor, případně mě na někoho nasměrovat, kdo má s tímto zkušenost?

Jde mi o dodávku elektřiny z naší MVE přímo odběrateli (nyní zákazník Čezu, včetně distribučního území Čezu). Zákazník má spotřebu cca 30 MWh/rok, z naší MVE je položen zemní kabel k těsné blízkosti odběratelovi nemovitosti.

 

Nevím, zda mohu dodávat elektřinu s ohledem na uzavřený 3-letý kontrakt s Eonem.

Zda lze oficiálně uzavřít smlouvu o dodávce s tímto zákazníkem.

Je toto standardní příklad pro vykazování vlastní spotřeby a nebo termín vlastní spotřeba platí pro skutečně spotřebovanou elektřinu ve vlastním odběrném místě?

 

Za radu v této věci předem děkuji.

 

Přeji úspěšný den

s pozdravem Lizanec, Kylias, spol.s r.o.


Komentáře

Přímá dodávka elektřiny z MVE — Komentáře: 4

 1. A/ Oficiálně není možné, aby zákazník využíval jak připojení z ČEZ, tak současně připojení k Vaší MVE. V případě, že se zákazník rozhodne využít Vaší nabídky, znamená to, že musí zrušit připojení od ČEZ a jediným dodavatelem bude Vaše MVE a to i převzetím rizika za event. nákup ze sítě přes Vaše přípojné místo při výpadku MVE, nebo jejím nízkém výkonu.

  B/ Lze oficiálně uzavřít smlouvu s odběratem,tedy fakturovat, ovšem za podmínky, že získáte od ERÚ licenci na přenos el. en.. To ale není problém. Také by potom měl být tento předmět podnikání Vaší firmy zapsán v Obchodním rejstříku.

  C/ Z pohledu legislativy a Cenového rozhodnutí ERÚ by se to dalo prohlásit za „Lokální spotřebu“.
  Řádek č.5 v měsíčním výkazu OTE. Tato spotřeba musí být měřena úředně cejchovaným elektroměrem. Za tuto spotřebu bude vyplacen Zelený bonus. ČEZ Distribuce pak dle Cenového rozhodnutí ERÚ vyúčtuje Vám poplatek za systémové služby.

  Celé je to také závislé na poměru mezi výrobou MVE a uvažovanou Lokální spotřebou. Tedy zda se stanete dodavatem 2. kategorie.

  D/ Vzhledem ke smluvnímu závazu s EONem by bylo nutné tuto dodávku projednat. Dá se očekávat, že bude EON vstřícný. Nejde o velký objem.

  Můj osobní názor, je že vzhledem na nízký objem uvažované dodávky to nestojí za komplikace s tím spojené. Zvlášť s ohledem na nutnost to oficiálně fakturovat.

  Zdravím
  Tůma

 2. Souhlasím s panem Tůmou .
  Toto téma je určitě do budoucna asi dost precedentní.

  V případě tak malého objemu výroby by asi pro Vás bylo nejlépe
  prodávat po Vámi popisivaném kabelu elektřinu Vašemu zájemci
  tzv. naturálně(neoficiálně) nebo plnění fakturačně vykazovat jako
  jiný předmět plnění než prodej elektřiny.

  Druhou nejjednodušší cestou je , se tvářit , že si tento
  objem spotřebováváte sám a vykazovat jako vlastní spotřebu , jak to uvádí
  kolega Tůma.

  Přímému obchodování elektřiny od Výrobců jako jsme my , není
  legislativa zatím nakloněna.Viz. energetický zákon .

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>